Artykuły

Home / Artykuły / Dlaczego warto outsourcować zasoby IT?

Dlaczego warto outsourcować zasoby IT?

Budowanie przewagi konkurencyjnej we współczesnych przedsiębiorstwach opiera się między innymi na outsourcowaniu pewnych procesów niezbędnych do efektywnego działania firmy, również tych związanych z IT. Wynika to między innymi z tego, że na rynku coraz trudniej zrekrutować odpowiednich specjalistów. Do tego bardzo często jest to czasochłonne i kosztowne.

Wbrew pozorom, to pierwszy z powyżej wymienionych elementów częściej bywa poważnym zagrożeniem. Szczególnie kiedy potrzebne są moce przerobowe do priorytetowego projektu, który musi być zrealizowany w określonym czasie.

Nie trzeba się zajmować rekrutacją

Nie przez przypadek w Polsce zaczęło się mówić o rynku pracownika, ponieważ rzeczywiście brakuje rąk do pracy. Jeżeli chodzi o rynek IT, ten problem jest jeszcze większy niż w innych branżach. Znalezienie programisty, który jednocześnie będzie miał odpowiedni zestaw kompetencji oraz będzie chciał wybrać akurat naszą, a nie inną firmę to trudne zadanie.

W konsekwencji oznacza to, że wiele firm, które teoretycznie wolałyby mieć swoich programistów na zasadzie inhouse, pomimo tego rozważa outsourcing przynajmniej części specjalistów. Po pierwsze oznacza to oszczędność czasu, ale oprócz tego odpadają koszty związane z przeprowadzeniem rekrutacji oraz praca wynikająca z konieczności prowadzenia dokumentacji kadrowej.

Unikniecie kosztów związanych z employer brandingiem pod kątem programistów

Wysokie wymagania potencjalnych pracowników wyspecjalizowanych w IT, przekładają się na to, że aby ich skutecznie pozyskiwać, należy prowadzić pod tym kątem działania, które wypozycjonują danego pracodawcę, jako atrakcyjnego dla programistów. Wymaga to zaangażowanie pracowników marketingu i HR, którzy w tym czasie mogliby zajmować się pozyskiwaniem dla firmy potencjalnych klientów lub realizowaniem wewnętrznych zadań z zakresu HR.

Otrzymuje się specjalistów z konkretnym zakresem umiejętności

Dosyć często zdarzają się sytuacje, w których potrzebny jest programista z konkretnym zestawem umiejętności na stosunkowo krótki czas – dwa tygodnie, miesiąc, pół roku.

Załóżmy, że realizujemy projekt, który wymaga implementacji rozwiązania, którego umiejętność wdrożenia, nie jest potrzebna przy realizacji innych zadań. Dłuższe trzymanie etatu w takim przypadku nie miałoby sensu, ponieważ wyłącznie generowałoby koszty, a znalezienie kogoś do pracy na jeden projekt, często bywa jeszcze trudniejszym przypadkiem. W takiej sytuacji skorzystanie z outsourcingu IT umożliwi szybkie uratowanie sytuacji.

Przejrzyste warunki, mało formalności

Rozpoczęcie współpracy na zasadzie outsourcingu nie musi być też skomplikowane pod względem formalnym.

Najczęściej zaczynamy od wysłania do takiej firmy zapytania z opisem kompetencji, jakich oczekiwalibyśmy od potencjalnego pracownika, skróconych informacji o projekcie oraz czasie zatrudnienia. W odpowiedzi otrzymujemy CV kandydatów, którzy spełniają nasze wymagania z opisem technologii, w których się specjalizują oraz projektów, w których brali udział.

Jeżeli zdecydujemy się na zatrudnienie danej osoby, pozostaje już tylko podpisanie zamówienia lub umowy. Ta druga jest przede wszystkim polecana w przypadku chęci nawiązania dłuższej współpracy pomiędzy firmami, dobierania kolejnych osób do danego projektu lub uruchamiania następnych. Mamy wtedy pewność, że już ustalone warunki współpracy się nie zmienią, a pozyskiwanie kolejnych osób będzie się sprowadzało do wysłania maila.

Dzięki uproszczonej ścieżce formalnej oraz ogólnych zasadach współpracy, odpowiedzialność za pracownika spoczywa przede wszystkim na firmie, która dostarcza specjalistów, a nam pozostaje korzystać z ich wieloletniego doświadczenia i umiejętności.

Zastępstwo w przypadku urlopu lub choroby

Każdemu z nas zdarza się zachorować. Zwykle jest to nie do przewidzenia. Kiedy zachoruje Twój programista, to jest to Twój problem. Oczywiście, jeżeli w danym momencie nie pracujesz nad żadnym pilnym projektem, to można to po prostu przeczekać.

Jednak są również sytuacje, w których terminy oddania danego projektu gonią, a po drugiej stronie nikogo nie interesuje, że ktoś się rozchorował. Wtedy zastępstwo jest potrzebne tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

W tym przypadku ponownie rozwiązaniem jest outsourcing programistów. W ten sposób można na krótki lub dłuższy czas zastąpić swojego developera, a co więcej – gdyby tak się złożyło, że wynajęty specjalista IT się rozchoruje, wtedy odpowiedzialność leży po stronie firmy, która go udostępniła. Z naszej strony gwarantujemy, że w takiej sytuacji zawsze zastąpimy go pracownikiem o takim samym albo bardzo zbliżonym zestawie wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności.

Odchodzą koszty pozapłacowe

Programiści należą do jednej z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Biorąc pod uwagę pozapłacowe koszty pracy, zatrudnienie specjalisty IT na podstawie umowy o pracę może kosztować nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Na pierwszy rzut oka koszt outsourcingu jest porównywalny do zatrudnienia swoich własnych programistów. Co nie zmienia faktu, że zalety tego pierwszego modelu są wymierne.

Główna odpowiedzialność za weryfikację oraz rekrutację kompetentnych pracowników przechodzi na firmę, od której klient wynajmie specjalistów, oprócz tego nie musi przejmować się kwestią urlopów oraz zwolnień lekarskich, odchodzi znacząca część obciążeń dla działu HR, a do tego może sobie pozwolić na większą elastyczność.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Monika Siemaszko

Monika Siemaszko