Artykuły

Home / Artykuły / Co ma wspólnego Bugzilla i JIRA z wybuchem bomby wodorowej?

Co ma wspólnego Bugzilla i JIRA z wybuchem bomby wodorowej?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, przenieśmy się do 26 sierpnia 1998 roku, kiedy opublikowano pierwsze wydanie Bugzilli, która w oczywisty sposób w swojej nazwie nawiązuje do słynnego japońskiego filmu Godzilla. Parę lat później, w 2002 roku powstała konkurencyjna JIRA, która również nawiązuje do tytułu tego filmu, jednak w japońskiej wersji jego zapisu – Gojira.

Jednak jaki to ma związek z wybuchem bomby wodorowej?

1 marca 1954 roku armia amerykańska dokonała próby nuklearnej nowego typu broni – bomby wodorowej. Okazało się to poważnym błędem. Siłą wybuchu wbrew przewidywanym 4-6 Mega tonom, wyniosła niemal czterokrotnie więcej – 15 Mega ton.

W ciągu zaledwie minuty ognista kula po wybuchu osiągnęła 5 km średnicy i wzniosła się na 11 km. Po niecałych 10 minutach osiągnęła aż 100 km i była widoczna z 450 km.

Jedną z pierwszych ofiar był m.in. radiooperator japońskiego kutra Daigo Fukuryū Maru” („Szczęśliwy Smok Nr 5, który znajdował się około 140-170 kilometrów od punktu zero. Ofiarami śmiertelnymi lub dotkniętymi chorobą popromienną byli również mieszkańcy pobliskich wysp, załoga amerykańskiego lotniskowca USS „Bairoko” oraz naukowcy, którzy obserwowali eksplozję z odległości 60 km.

Amerykanie w obawie przed społecznym odbiorem tego wydarzenia próbowali wszystko zatuszować. Jednak prawda szybko dotarła do opinii publicznej. Japońskie media nazwały tragiczną pomyłkę amerykańskiej armii drugą Hiroshimą.

To wydarzenie stało się inspiracją dla japońskiego reżysera Ishirō Hondy, który w 1954 roku nakręcił swój najbardziej znany film, będący alegorią detonacji bomby wodorowej Godzilla: Król Potworów.

Na okrutną ironię zakrawa fakt, że niemal 50 lat później symbol tragicznego błędu, został wykorzystany, jako inspiracja dla nazwy oprogramowania, które pomaga w likwidowaniu błędów.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Monika Siemaszko

Monika Siemaszko